Translate

уторак, 19. мај 2015.

ПЕЦАЊЕ БАБУШКЕ НА ПЛОВАК

Прва овогодишња
Бабушка (Carassius gibelio) једна је од најприлагодљивијих и најраспрострањенијх риба из породице шарана. У наше воде је донешена осамдесетих година двадесетог века а потиче из Азије, из Сибира конкретно.
Највећи примерци су негде до 3 килограма и до 45 центиметара а за разлику од шарана нема бркове , по чему се на први поглед разликује. Најчешће је сребрнкасте боје и дебелог тела у облику листа.
Оно што је занимљиво је то да многи тврде да су све бабушке женке тј. да примерци мужјака нису примећени па се размножавају када достигну полну зрелост (око 3-4 године живота) гиногензом, тј. уз сродне врсте полажу од 160 000 - 380 000 јаја које оплоди мужјак сродних врста те се у задње време пецају и бабушке које све више личе на неке друге врсте.
Бабушка је слатководна врста рибе и настањује и реке и језера а погодују јој мирни токови.
Место где сам је тражио у рано пролеће
Посебно јој погодију речни тишаци , рупе у којима вода привидно мирује и има већу дубуну где се сакупљају у јатима. Иначе , највише и најчешће се пецају на каналима, језерима и барама а њихов положај се лако открива у доба када је вегетација бујна по рупама у локвањима и другој вегетацији а у хладнијем периоду их тражите уз траве, пањеве и слично растиње које вири из воде.Не смета јој мањак кисеоника , дешава се да се у доба суше закопа у блато и ту дуго живи, лако се прилагођава а може изржати ван воде и по више часова без проблема.

На први поглед, по самом изгледу њених усана можемо закључити да је то риба која се креће и храни претежно на дну. Сваштојед је, једе све што јој је у датом тренутку интересантно а представља напаст и за друге рибе јер једе и икру других риба, кажу чак и млађ.
Помешајте разнобојне - да буде интересантније
Храни се и воденом вегетацијом, зато и на местима где су јата можемо приметити рупе на локвањима а свој положај одају кретањем које се на тим местима примећује.

Бабушке на барама и каналима Војводине најчешће пецају из чамца тако што се риболовци усидре на пар метара од поменутих места на којима се бабушке могу очекивати па их осетљивим и дугим штаповима који могу бити са или без вођица пецају на пловак.

Ево неких мојих запажања у риболову бабушке, можда некоме може бити од користи.


Рано јутро на језеру
Пре него што кренем циљано на бабушку одаберем пажљиво прибор. За почетак одаберем штап према месту на које планирам да пецам а то је најчешће језеро. Почетком сезоне сам бирао 5-о метарски штап мале акције , црвиће , пловке мале грамаже 0,5-1 грам а најбоље су ми се показали они од 0,7 грам са контра тежиштем.

Први с лева је за штп без вођица, овај скроз десно
препоручујем за болоњезе
По препоруци сам се одлучио за најлон 0,16 а препоручујем и предвез због травнатих места где тражимо бабушку, па ће 15-20 центиметара 0,12 најлона бити довољно. Испод пловка на десетак центиметара качим прво и најтеже олово а остала распоредим на сваких неколико десетина центиметара по систему веће-мање-најмање а требало би да буду укупне тежине као пловак или ако имате и вртилицу мање укупне тежине од тежине пловка.

Забацивао сам на неких 3-6 метара од обале јер се ту и јављала а вероватно је  та плића вода и топлија па сам пецао на малој дубини, 60-120 центиметара, на местима где је дубина око 2-2,50 цм (намерно пишем од до јер је терен на ком пецам прилично нестабилан а дно неједнако). У рано пролеће је примама обавезна. Користио сам жуте хране помешане са мало воде како би се што пре растварале јер је за језерски риболов препоручљиво мекше припремати храну пошто је вода мирна док је за реку потребно да се храна замеси чврсто. Кугле величине поморанџе бацајте на површину од пола квадратног метра. Црвиће сам качио на удицу 14 , по три комада само закачена под кожу тако да ''провоцирају'' а мислим да би било много ефикасније користити 16 величину удице са дужим вратом (према искуствима колега) .
То је давало резултате и ја сам имао солидан улов док колеге који су пецали на местима око мене су имале тек по неку сунчицу или белицу.


Лак и осетљив прибор, по мом избору
Сад, када се вода разбистрила, повукла и смирила пецам на осетљив штап (неки кажу јесте, неки није болоњез) од 4 м јер ми одговара због забацива па не качим гране изнад мене које ми у току дана праве хладовину. Најлон и распоред олова су исти али мало дргачије пловке бирам, због забацивања. Контра тежиште избегавам и сад се одлучујем за вретенасте облике и пловке са антеном јаких боја од 1,5 грам.
По многима најбољи мамац
Дубина је сада пуна, тик уз само дно али ми на црвића више бабушке не реагују па се на црвиће јављају белице које су такође кренуле ка дну или крену за мамцем којем распоред олова веће - мање - мање омогућава брзо исправљање пловка и лагано пропадање кроз воду.
Пре поласка у риболов припремите више врста мамаца: кукуруз, пшеницу, црвиће, хлеб, гриз и видите за шта је риба расположена . Мени се глиста добро показала, качим је на удицу док је не прекријем целу, остатак одстраним, не сме ништа да виси.
Болоњези су вам препоруљивији у овом периоду јер се може десити да удари и шаран који се на скоро истоветан начин као и бабушка храни.
Врло често није потребна ни прихрана већ риба одмах ради, али ако већ прихрањујете, бирајте црвену храну, додајте и кукуруз шећерац, можда и неки млавени кекс и сецкане глисте и црвиће.

Овако качим црвиће јер буду мање интересантни
белицама и другој ситној риби
Такође, многи препоручују да не пецате на самом дну јер се директно на храну окупе ситне рибе и цверглани а крупнији комади су мало изнад дна.
Такође, пратите положај сунца, сад када креће топлије време, рибе иду ка хладу.
Не препоручујем пецање на више штапова јер се бабушке крећу у јатима, кад она крене да ради нећете имати времена за правовренему реакцију одвућиће вам најлон и умрсити у растиње.

Због ветра, ако планирате да пловак не клизи по води, пецајте са веглер пловцима, тонућим најлонима а ако све то упакујете на меч штап, то је већ посебна драж.
У наставку пар интересантних клипова!

Бистро!



Колико уме да буде активна на овај начин је доказ овај снимак, могло је да се пеца и снима

А, ево како да припремите добар мамац од обичног гриза

Иначе, бабушка није у ловостају никада и за њу не постоје ограничења у величини или пак тежини те све што упецате можете да носите кући јер је забрањено враћање у воду бабушке, цверглана , сунчице и сличних врста које нису аутохтоне врсте наших вода.

Нису омиљене на трпезама јер имају доста костију а меса највише имају дуж кичме. Могу се спремати на више начина а препоручујем их спремљене као сардину или паштету.

КАКО ПРИПРЕМИТИ УКУСНО ЈЕЛО ОД БАБУШКЕ

  • Потребно вам је 2,5 килограма беле рибе,
  • 4 лимуна,
  • 0,5 литара уља,
  • со.
Очистити рибу и одстранити главе и репове, као и пераја. Исећи рибу на парчиће ширине око 2,5 центиметра.
У дубљи суд ређати рибу и сваки слој прелити са по мало лимуна, соли и уља.
На крају, кад сложимо у суд сву рибу, прелити све остатком уља.
Прекрити фолијом , увезати концем крај фолије за суд и убацити у претходно загрејану рерну на 250 степени док не проври.
Кад проври, смањити температуру на 70 степени и оставити да се крчка 6-7 сати.

Послуживати хладно или топло уз додатке поврћа по укусу (лук, кисели краставци ) и зачина као што је бибер и маслац.
Пријатно!

Нема коментара:

Постави коментар

Претражи овај блог

Популарни постови