Translate

понедељак, 6. фебруар 2017.

ВУКОВА У СРБИЈИ СВЕ ВИШЕ - УПРКОС ЛОВУ

У ловишту Шумског газдинства "Јужни кучај" из Деспотовца, на Бељаници, лов на вука је у пику сезоне и атрактиван је за све ловце света, посебно за оне из земаља где је лов на вука забрањен.

Шумари газдинства кажу да је од седам вукова планираних за одстрел ове зиме, одстрељена једна вучица. Њу је у раним јутарњим сатима, са чеке, одстрелио ловац из Хрватске. Вук је заштићена животиња у многим земљама у Европи, и код нас у Војводини, али на Бељаници није и као штеточина може се ловити током целе године. По ловачком календару Србије вук није заштићен нигде (осим у Војводини), али се одлука о одстрелу може мењати , дозвољавати или забрањивати, у складу са бројношћу.

Према ценовнику ЈП Србијашуме за 2016/2017. годину за одстрељеног вука у ловишту Јужни кучај, плаћа се 43.750 динара, док је пре две године та цена износила 32.500 динара.

У Србији је бројност популације вука у благом порасту. Присутан је у свим брдско-планинским подручјима, а једна мања популација насељава и Делиблатску пешчару. Нарочито је заступљен у брдско-планинским подручјима Западне Србије, као и на простору Централне и Источне Србије. Процењује се да бројност вука у Србији износи између 800 и 1.000 јединки.

У ловишту на Бељаници има око 50 вукова, који су, као и друга дивљач у доборој кондицији. Према евиденцији Ловачког савеза Србије, годишње се у нашој земљи одстрели око 200 вукова.

Сточари у рударским селима подно Бељанице, рекли су Тањугу да "има доста вукова у овом крају, често нападају стоку и домаће псе и ловачке псе".

"Размножли су се. Некада је било тровања вукова, сада је то законом забрањено, јер се тровањем угрожавају друге животиње на терену као што су дивље свиње, јастребови, гавранови," објашњавају становници источне Србије.

Ловци на вукове, кажу да је реч о веома опрезној животињи, са великим радијусом кретања коју је тешко одстрелити. Често пропадају и најбоље организована хајке на вука, у којима учествује и по неколико стотина ловаца.
У Србији данас постоји десетак ловачких удружења која организују ловно–туристичке манифестације на вука, односно Саборе ловаца. Суштина оваквих манифестација је дружење ловаца док је сам лов у другом плану, нарочито ако се има у виду да се овај вид лова на вука није показао ефикасним, каже Милан Осојић на интернет страни ловачког удружења "Фазан" из Добоја.

Вук се на Бељаници лови искључиво са чеке, а у ловишту се на пет места износи храна, од које се вукови хране, праве мању штету у ловишту и лакше се лове на тим местима, подсећају шумари.

Вук се лови зими, сада када је крзно квалитетно и када је добар трофеј, објашњавају ловци.

Традиционална међународна, 28. манифестација "Дани вука", која је требало да се одржи почетком јануара у Куршумлији одложена је због великог снега и непогода. Због лоших услова на путевима много ловаца отказало долазак, а и терен у околини Куршумлије где је предвиђен лов на вукове био је непроходан због великог снега и сметова.

Једино ловачко удружење у Војводини које газдује вуком, сходно прописаним планом је „Ловац“ из Вршца. По годишњем плану газдовања овде је дозвољено одстрељивати четири вука годишње.

Ове године поред стабилне популације вука која битише на овим просторима појављује се велики број вукова који се спуштају са Карпата и чине огромне штете на дивљачи, а крајем прошле године овде је одстрељен вук тежине 63 килограма.

У Србији вук није угрожена врста, као ни у већини земаља у региону, те је лов дозвољен. У неким европским земљама на снази је делимична забрана, односно строго контролисани лов, као у Шпанији, Шведској и Француској.

ИЗВОР
ГЛАС АМЕРИКЕ

Нема коментара:

Постави коментар

Претражи овај блог

Популарни постови