Са отопљењем, које је стигло, Управа за шуме Министарства пољопривреде дала је инструкцију корисницима ловишта да је лов у Србији поново дозвољен. Подсећања ради, због хладног таласа, који је захватио земљу, процењено је да је дивљач угрожена великом хладноћом, јаким снежним падавинама и наносима, леденом покорицом, повременим олујним ветровима и смањеном видљивошћу услед измаглица, те је сваки вид лова био обустављен у протеклих недељу дана. Став је, наиме, да се приликом лова дивљач покреће, трошећи драгоцену енергију која јој је потребна за преживљавање у хладним условима.
Војвођански ловци су се апсолутно придржавали инструкције о забрани лова, а готово да нема ловачке организације чији ловци нису износили храну за дивљач. Сада када је лов поново дозвољен, ловиће се фазани (до краја јануара), дивље патке, дивље свиње и длакави предатори (вукови, лисице, шакали). Управо се предатори у ово доба године највише и лове, јер су претња племениим врстама дивљачи.
– Редовно обилазимо терен и увиђамо да је дивљач у доброј кондицији, а храна коју редовно износимо јој помаже да преброди хладноћу. Иначе, ових неколико центиметара снега заиста нису претња дивљачи да дође до хране. Пре пет година, добро се сећам, ситуација је била много гора, снежни наноси су били велики, а дивљач нас је са удаљености мањој од 100 метара посматрала како износимо храну и чекала да одемо да би јела. Стога због тренутне ситуације нисам ни мало забринут – каже за „Дневник” председник Ловачког удружења „Горњи Тамиш“ из Боке крај Сечња, Бранислав Арађански.
До пре неколико деценија, хладне зиме прожете леденим данима и великим минусима су биле уобичајне, а ловци су и у тим условима били активни, односно лов се није обустављао сем у много екстремнијим приликама. Наравно, храна за дивљач се увек износила, а у овом периоду увек су актуелни кукуруз у клипу и сува детелина. То је за дивљач најважније, јер ове хладноће им нису већи проблем. Од дивље фауне, најотпорније на хладноћу су дивље свиње, док дуготрајан дебео минус најтеже подносе јаребице, али су оне и онако одавно проређене због претеране употребе пестицида у пољопривреди. У сваком случају, ако има приступачне хране, ова зима није претња дивљој фауни, осим за старе и болесне јединке, а то већ спада у уобичајни ток природне селекције.
Д. Кнежић
Извор
http://www.dnevnik.rs/
http://www.dnevnik.rs/
Нема коментара:
Постави коментар