Translate

среда, 21. децембар 2016.

СТАРТНИ, СИГНАЛНИ И ГАСНИ ПИШТОЉИ - СВЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ

У последње време , на нашим просторима су све популарнији стартни пиштољи. Првенствено су намењени спорту, за давање звучних стартних сигнала али су побрали симпатије ловаца који их примењују при навикавању ловачких паса на пуцањ.

Ево на какве су проблеме држаоци, односно власници раније наилазили:

Према мишљењу, ако у стартни пиштољ може стати гасни метак, третира се као гасно оружје, за шта је најбољи пример то што је полиција у више градова Србије спровела акцију одузимања легално набављених стартних реплика типа „блоу волтран”. Реч је о стартним направама чији је увоз из Турске, прелаз преко државне границе и транспорт кроз Србију, омогућен одобрењима Министарства за економију и регионални развој и МУП-а Србије.У Србији је у око сто специјализованих радњи продато око 10.000 комада поменутих стартних пиштоља направа, по цени између 3.500 до 7.000 динара по комаду. Продавци су легално увезене стартне пиштоље реплике продавали само пунолетним особама уз евидентирање података из личних карата, позивајући се на једину важећу регулативу за ову област – ону из времена СФРЈ, пошто у то доба (2006. године) није постојао новији закони из ове области а легална продаја је трајала годинама у назад.Док се продаја стартних пиштоља реплика одвија без већих проблема, почиње борба за тумачење да ли су они оружје. Док су их у седишту републичког МУП-а сврстали у гасно оружје, као и полицајци из, на пример, Новог Пазара, њихове колеге из Пожаревца су приликом одузимања од грађана утврдиле да је реч о посебном оружју (сигналним пиштољима) које могу да поседују само правна лица. У међувремену је обављено и вештачење у Институту безбедности БИА чији су стручњаци утврдили да стартни пиштољи реплике могу користити само муницију која нема зрно и која производи само звучни ефекат, уз безопасно избацивање барутних гасова.
У децембру 2007. године директор полиције Милорад Вељовић шаље депешу полицијским управама, верујемо на основу спорних података које је добио од Управе за управне послове, да су стартне направе „блоу волтран” заправо гасно оружје и да у односу на њихове власнике треба предузети „законом предвиђене мере”, због чега су против неких грађана, односно власника поднешене и прекршајне или кривичне пријаве. Али о каквој се контрадикторности у ствари ради најбољи премер је из Крушевца где је полиција одбила да изврши решење општинског органа за прекршаје којим се налаже да се једном грађанину врати стартна направа.
Својеврсну примену , ове реплике су нашле и у неколико пљачки и разбојништава која су се на територији Србије одиграла од њихове појаве на нашем тржишту.
За то време се појављују нове ''дефиниције'' гасног оружја и стартних пиштоља како би се јасно повукла црта између ове две ствари, па једни кажу:

''Гасно оружје је рецимо ваздушни пиштољ који избацује пројектил гасним потиском (нпр. на компресовани ваздух или CO2) или ваздушна пушка.''
други су мишљења:'' Гасно оруже су само она оружја која су као таква дефинисана зоом, у чл. 2 ст.2 тач.3 и као таква морају бити и произведена.
То што се из неког оружја може испалити гасни метак , па због тога је то гасно оружје је будалаштина. Па из сваке ловачке пушке може да се испали гасни метак, а ловаћке пусшке нису гасно оружје.

Стартни пиштољи , приликом увоза се не категоришу ни као посебно оружје те мислим да не могу ни то да буду, јер би се , уколико имате тако уско тумачење, онда сваки дечији пиштољ на каписле представљао као посебно оружје пошто испушта звук, како је то дефинисано ЗООМ чл. 2 ст. 2 тач.3.''

А САД , ВАЖЕ СЛЕДЕЋА ПРАВИЛА


Према актуелном ЗООМ гасно, стартно и сигнално оружје јесу пиштољ, револвер и пушка, који под притиском барутних гасова распршују нешкодљиве, надражујуће материје са краткотрајним дејством и испаљују пуњење намењено искључиво изазивању гласног пуцња или испаљивању светлеће сигналне ракете; односно конвертибилно , односно оно оружје које изгледом подсећа на ватрено оружје и које се с обзиром на конструкцију и материјал од кога је направљено може преправити тако да испаљује бојеву муницију, а, с тим у вези, конвертибилним оружјем, у смислу овог закона, сматрају се гасно, стартно и сигнално оружје.

Према члану 10, став 4 потребан је Оружни лист (за држање оружја за личну безбедност, за држање конвертибилног оружја, за држање и ношење оружја, за правна лица и предузетнике),Оружни лист за држање конвертибилног оружја издаје се за гасне, стартне и сигналне пиштоље, револвере и пушке. Преношење оружја Члан 33. Власник оружја или његов представник ако је власник правно лице или предузетник може га уз важећу издату исправу о оружју преносити, за сопствене потребе, спаковано у одговарајућу амбалажу (кофер, кутија, футрола) која онемогућава његову тренутну употребу. Ватрено, ваздушно и конвертибилно оружје преноси се испражњено од муниције. Правно лице или предузетник из става 1. овог члана дужно је да, пре преношења оружја, свом представнику, на прописаном обрасцу изда посебно овлашћење за преношење оружја.

Новчаном казном у износу од 20.000 до 150.000 динара или казном затвора до 60 дана казниће се за прекршај:

физичко лице које ваздушно и конвертибилно оружје не преноси испражњено од муниције у складу са чланом 33. став 2. овог закона.

Новчаном казном у износу од 100.000. до 2.000.000 динара казниће се за прекршај правно лице које ваздушно и конвертибилно оружје преноси супротно члану 33. став 2. ЗООМ.

Нема коментара:

Постави коментар

Претражи овај блог

Популарни постови