Новосадска средња техничка школа 'Милева Марић Ајнштајн' уводи као оглед школовање кадрова за обављање послова ловочувара и рибочувара. Тако је поред до сада акредитованих средњих школа у Краљеву и Ср. Митровици, и Нови Сад добио једно оделење будућих ловочувара-рибочувара.
У појединим медијима је наведено да су занимања ловочувар и рибочувар врло тражена и да нема незапослених људи са овим образовним профилом. Колико је ово тачно или није, не можемо да тврдимо, али је јасно да је број ловишта ограничен и да може да прихвати само лимитиран број ловочувара.
У опису послова за које ће се по дуалном систему (теоретско учење и паралелни практични рад) школовати будући ловни радници-ловочувари пише следеће: 'Бави се узгајањем, заштитом и очувањем рибе и дивљачи. Има великог удела у ловотуризму. По потреби пописује шуме, одређује и стара се о бројном стању рибе и дивљих животиња, користи ловачко оружије, организује манифестације везане за лов и риболов, али и припрема храну и брине се о здравственом стању дивљачи.
Пази на ловокрадице и рибарење без дозволе и има право да тражи легитимацију од особа које затекне на подручију одређеном за лов и риболов. Има удела у идентификовању биљног и животињског света и задужен је за одржавање објеката и опреме који се користе за лов и риболов. Проводи већину времена на отвореном, подразумева се да посао обавља у ходу и да је у стању да рукује теренским возилом.'
Остаје да се види да ли ће обећања и претпоставке у вези запошљавања нових кадрова бити остварени у пракси, и да ли ће у постојеим законским оквирима и уз већ постојећи кадар који већ ради бити простора за прихват нових генерација ловочувара које сада школују три школе у Србији, уз још понеку приватну школу која омогућава доквалификацију или преквалификацију.
ИЗВОР ПОРТАЛ СРБИЈАЛОВ
ИЗВОР ПОРТАЛ СРБИЈАЛОВ
Нема коментара:
Постави коментар