Translate

четвртак, 24. новембар 2016.

'' ПТИЧЈИ ГРИП ПРЕД ВРАТИМА СРБИЈЕ ''

ДНЕВНИ ЛИСТ АЛО ЈЕ ОБЈАВИО ТЕКСТ БОЛЕСТИ, ОДНОСНО ВИРУСУ КОЈИ ХАРА У МАЂАРСКОЈ, ХРВАТСКОЈ , АУСТРИЈИ И ДРУГИМ ЗЕМЉАМА, А УГРОЖЕНА ЈЕ И СРБИЈА. 
Преносимо у целости

Илустрација
Управа за ветерину Министарства пољопривреде прогласила је комплетан гранични појас Србије с Мађарском угроженим од птичјег грипа, док су Севернобачки и Западнобачки округ стављени под надзор, а забрањена је трговина живином и јајима, као и одржавање сајмова, изложби и такмичења птица. Реч је о вирусу који се врло ретко преноси на људе, али, без обзира на то, српски ветеринари су „у ванредном стању” и даноноћно прате ситуацији у подручју око мађарске границе, на рекама, барама и језерима, где иначе слећу дивље птице, најчешће лабудови, патке и гуске.

Ненад Петровић, директор Управе за ветерину, каже за „Ало!” да су предузете све мере предострожности, али да не може да прогнозира да ли и када да очекујемо птичји грип у Србији.

- То је такав тип болести да се никада не зна. Преносе га дивље птице, као што су лабудови, патке, гуске и друге, а оне су селице, те могу да слете било где. До заразе домаће живине долази када су фарме слабо заштићене, тако да дивље птице могу да дођу у додир са живином. Велики проблем код те болести је велико уништавање живине и јаја када се болест детектује на одређеном месту - наводи Петровић.

Према његовим речима, стручњаци из сомборског и суботичког ветеринарског института су тренутно на терену.
- Они прате кретање птица. Пописују сва газдинстава на којима се узгаја живина, надзиру забрану промета живине, птица и јаја у угроженом подручју. Такође, скрећу пажњу људима да је обавезно пријављивање сваког повећања оболевања и умирања живине на газдинству - објашњава Петровић.

Нема коментара:

Постави коментар

Претражи овај блог

Популарни постови