ПАЛИЋ - Површину језера Палић претходних дана прекрио је на појединим местима дебео слој зелених алги које нарушавају бистину воде и гуше рибљи свет, али није забележен значајан помор рибе, како је то представљено у јавности, каже хидролог Мишел Роман, наглашавајући да је то уобичајено у ово доба године.
Овај стручњак пролетос је у оквиру пројекта "Заштита биодиверзитета језера Палић и Лудаш", који се реализује у оквиру сарадње наше и Владе Немачке, а уз финансијску подршку KfW банке у вредности од 6,5 милиона евра, учествовао у првом санационом излову рибе из језера Палић.
"У првом, припремном санационом излову који смо спровели у марту и априлу , изловили смо 17 тона бабушке. То је свега десет одсто укупне популације ове рибље врсте. Приоритет нам није била количина рибе већ истраживање која је метода најпогоднија, а показало се да је то излов струјом јер не убија већ само ошамути рибу коју желимо да уклонимо из језера", објашњава Мишел Роман, дипломирани хидролог.
Највећи проблем језера Палић је бабушка која се размножава у превеликој мери те чини чак 93 одсто укупног рибљег фонда, а процењује се да је у Палићу има чак 160 тона. Бројност "бабушке" може да смањи само веће присуство смуђа па заштитари апелују на риболовце да не лове ову рибљу врсту.
"Апелујемо на риболовце да наредне две до три године не лове смуђа на Палићу. Јер, сада је право време да се смуђ размножава и нарасте како би, као природни предатор бабушке, могао ову врсту да држи под контролом како се више не би прекомерно размножавала", каже Мишел Роман.
Највећи помор рибе у језеру Палић забележен је 2009. године када је угинуло чак 11 тона рибе. Да се тако нешто никада више не би поновило, неопходно је успоставити еколошку равнотежу у језеру Палић, а стручњаци сматрају да ће то постићи повећањем бројности смуђа, а смањењем присуства бабушке, због чега ће на пролеће бити настављен санациони излов те рибље врсте.
Извор Радио телевизија Војводине
Нема коментара:
Постави коментар