У еколошком инциденту који се десио пред крај прошле недеље у горњем току Јужне Мораве код Владичиног Хана страдао је рибљи фонд.
Мештани су џаковима односили угинулу рибу, а према проценама очевидаца реч је о најмање двеста килограма угинулог клена, кркуше и гргеча.
- Ми нисмо стручни да утврдимо узроке помора, али ово нас подсећа на претходне године када је до помора долазило услед испуштања отровних индустријских супстанци које гуше кисеоник у води па рибе страдају, наводе из Удружења риболоваца "Кркуша" у Владичином Хану.
Мртва риба уочена је и на територији општине Лесковац, а из тамошњег риболовачког удружења "Ветерница" наводе да је део угинуле рибе узоркован и послат на анализе, како би се утврдио узрок који је довео до још једног помора рибе у овој реци.
У време када је индустрија на подручју Бујановца, Врања, Владичиног Хана, Грделице и Лесковца радила пуним капацитетом стручне анализе третирале су воду у Јужној Морави у категорију пет, што значи да је живи свет био опасно угрожен. Опадањем рада индустрије дошло је до опоравка рибљег фонда у последњих десетак година, али се Јужна морава и даље налази на мети увек за слово закона (не)познатих починилаца, а на штету риболоваца и заљубљеника у реку.
Више еколошких удружења из Врања и Лесковца организовало је акције у Пројекту "Тужна Морава" са намером да скрене пажњу на то да ова река не сме да буде депонија за бацање отпада, поготову оног еколошки неразградивог.
На територији општина у Пчињском округу кроз које протиче Јужна Морава према званичним подацима инспекцијских органа до сада није изречена ниједна мера против регистрованих загађивача, међу којима су привредни субјекти, али и локалне кланице и појединци.
Нема коментара:
Постави коментар