Корисници ловишта на територији на којој је проглашена ванредна ситуација морају привремено обуставити лов ловостајем заштићених врста дивљачи, и дужни су да ангажују све расположиве људске и материјалне капацитете у акцијама спасавања и заштите дивљачи од поплава, саопштило је Министарство пољопривреде.
Неопходно је да корисници ловишта буду у сталном контакту са надлежним кризним штабовима и надлежним ловним инспектором, ради организовања и предузимања заједничких мера на спасавању и заштити дивљачи на поплавама захваћеним, односно угроженим подручјима.
У инструкцији Управе за шуме наводи се да у периоду трајања ванредне ситуације, корисник ловишта треба да предузме све неопходне мере контроле општег стања дивљачи и ловишта, обезбеђивање мира у ловишту, редовно обезбеђивање довољне количине квалитетне додатне хране (прихране) за дивљач у ловишту, као и мере за обезбеђивање помоћи и заштите свим врстама дивљих животиња у ловишту, а нарочито здравствено или животно угроженим јединкама, пише у саопштењу.
Корисник ловишта мора да образује комисију за установљавање и процену штете у ловишту, која ће, у року од 30 дана од дана престанка важења ванредне ситуације, доставити надлежном ловном инспектору.
У Управи за шуме подсећају да Закон о дивљачи и ловству прописује забрану лова ловостајем заштићену дивљач ако је угрожена пожаром, поплавом, снежним наносима, поледицом и другим елементарним непогодама, као и у складу са одлуком о проглашењу ванредне ситуације на делу територији Републике Србије због опасности од поплава.
Нема коментара:
Постави коментар