Facebook илустрација |
Mинистарство пољопривреде још проналази замрзнуто месо дивљачи у домаћинствима у општини Чајетина за које се сумња да је заражено трихинелом. Зоран Ивановић, начелник Ветеринарске инспекције, рекао је за „Политику” да ово министарство из тог разлога још није формално поднету кривичну пријаву, али је поступак свакако у току јер су случај преузели тужилаштво и полиција.
Он је поновио да за сада постоје сумње на кривично дело несавесног прегледа меса, стављања у промет шкодљивих намирница, али и за тешко кривично дело против здравља људи. Стиче се, међутим, утисак (не први пут и не само у овом случају) да је поступак истраге спор и да се прикривају одговорни за избијање епидемије у којој је заражено више од стотину људи, као и да јавност никада неће сазнати позадину приче која је од самог почетка пуна нелогичности и пропуста.
– Наша надлежност је надзор над поштовањем прописа. Још прикупљамо податке на основу којих ћемо поднети кривичне пријаве против непознатих лица. Тужилаштво ће даље утврдити против кога ће покренути поступак и да ли постоје основи кривичне одговорности у тим делима и ми ту не можемо да се мешамо – истакао је Ивановић. Он је поновио да министарство нема разлога никога да крије. На тужилаштву је да информише јавност о детаљима и резултату истраге. Наш саговорник сматра да „има простора да се овакви поступци убрзају и ефикасније решавају”.
– Казнена политика и дуготрајност процеса практично мотивишу прекршиоце – истакао је Ивановић.
Начелник ветеринарске инспекције раније је у изјави за наш лист рекао да одговорност за избијање епидемије у Чајетини сноси онај ко је храну ставио у промет, а то је корисник ловишта – Ловачко друштво „Златибор Чајетина”. На самом ловишту нису испоштоване све процедуре, јер закон прецизно дефинише поступак како се лов пријављује, како се обележава одстрељена дивљач и где може да се обави преглед животиње. После завршеног улова, ово ловачко друштво није пријавило ветеринару место где ће се обавити службена контрола животиње. Уместо тога, месо на анализу је донео неко од ловаца, али оно није било обележено маркицом и у том тренутку инспекција губи могућност следљивости (праћења) меса. На основу досадашње истраге полиције и тужилаштва, постоји и сумња да је било и криволова, као и мешања неколико врста меса приликом припремања сухомеснатих производа.
--------------------------------------
Оболели углавном на кућном лечењу
Ужице – Једна средњошколка из Чајетине, која је претходних дана била на Дечјем одељењу ове болнице, пребачена је јуче на додатну дијагностику у Београд, с тим што се наводи да ће и она ускоро бити упућена на кућно лечење. Тако се сада у ужичкој болници лечи укупно петоро, док је знатно више оболелих на кућном лечењу. По подацима овдашњих епидемиолошких служби, током протеклих девет дана од првог случаја обољевања до сада овде су прегледане укупно 264 особе које су јеле заражено сушено месо од дивљих свиња. Установљено је да је оболело 110 особа, од којих је двадесетак било на болничкој нези. Што се тиче одговорности за евидентне пропусте у лову на ову дивљач и ветеринарском прегледу меса, ни јуче није било никаквих значајнијих искорака у досадашњим вишедневним проверама и саслушањима.
Нема коментара:
Постави коментар