Translate

субота, 13. фебруар 2016.

КРИВОЛОВ ЦВЕТА - СВИ У ДИЛУ

Фото Facebook
Масовни излов на каналу ДТД: Десетковани сом, шаран, смуђ, лињак и златни караш. Мафија на делу - у спрези рибочувари, власници ресторана и тезги на пијацама
ОСЛЕ бројних апела, протеста и упозорења да је рибљи фонд у каналу Дунав-Тиса-Дунав у околини Вршца скоро у потпуности истребљен, спортски риболовци из тог краја решили су да узму ствар у своје руке. Они од надлежних служби, које очигледно не предузимају ништа да се том вишегодишњем проблему стане на пут, траже дозволу да се и они укључе у чување водених површина, јер немају поверења у јединог рибочувара, који сам "брине" о каналу у дужини од чак 70 километара - од Јерменоваца до ушћа у Дунав код Старе Паланке.
Наши саговорници тврде да је у последње три деценије рибљи фонд у војвођанским рекама и каналима смањен за чак 90 одсто, а као главне кривце за то наводе рибокрадице, које годинама нико не контролише, нити санкционише.

- Иако је канал забрањен за привредни риболов, у току хладнијих дана се на брани код села Кајтасово може наћи чак 50 мрежа. С друге стране, последњих година се пецароши масовно кажњавају због ноћног пецања или постављања више штапова од дозвољеног броја, док надлежни жмуре када рибари бахато бацају мреже, или на велико убијају рибу струјом и плином, чак и када је ловостај - огорчено каже Миодраг Вукојевић, председник Клуба спортских риболоваца "Профи риболовац" из Вршца.

Масовни излов рибе на каналу ДТД утицао је на смањење фонда смуђа, сома, шарана и кечиге, али и аутохтоних врста лињак и златни караш, којих је све мање.

- На делу је риболовачка мафија. У спрези су рибочувари, власници рибљих ресторана и тезги на пијацама, које инспекција скоро да и не контролише. Реч је о уносном илегалном бизнису, који свима у ланцу доноси богату зараду. Ако се зна да килограм смуђа кошта и до 700 динара, а рибокрадице се хвале да мрежама годишње улове неколико десетина тона, рачуница је јасна - износи Вукојевић.

Вршачки спортски риболовци кажу да више неће да трпе криминалце који су упропастили канал ДТД константним изловом. Зато су заједно са својим колегама из Беле Цркве, Ковина и Панчева покренули иницијативу, у којој јасно траже да се и они активно укључе у чување канала, као и у порибљавање, како би се ситуација у каналу променила набоље.

- Постојеће рибочуваре не признајемо, јер се доказало да не раде свој посао како треба. Зато желимо да оснујемо сопствену рибочуварску службу, а тражимо и да се риболовачки клубови питају приликом одлучивања о избору рибочувара - наглашава Вукојевић. 

УХВАТИЛИ РИБОКРАДИЦЕ НА ДЕЛУ

- ДА бисмо демантовали изјаве појединих функционера "Војводина вода" да су наше воде заштићене од мрежа, у сарадњи са полицијом из села Уљма ухватили смо на делу двојицу познатих локалних рибокрадица. Против њих је поднета пријава, одузете су им мреже и уловљена риба, али се на томе, изгледа, све завршило, јер после тога нисмо добили никакво обавештење - каже Миодраг Вукојевић.

ОДГОВОР ПОКРАЈИНСКОГ СЕКРЕТАРИЈАТА

У ПОКРАЈИНСКОМ секретаријату за заштиту животне средине кажу да је свака иницијатива добродошла, јер се слажу да треба да се заустави рибокрађа, али да реализација предложених мера није у потпуности могућа.

- По важећем закону, рибочувари могу да буду само људи који су у радном односу код званичног корисника риболовне воде. Појединци из удружења могу помагати једино као волонтери. Када је реч о порибљавању, оно се не може радити самоиницијативно, већ искључиво уз надзор, сагласност и контролу надлежних - пише у писаном одговору покрајинског секретаријата.

ИЗВОР ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ

Нема коментара:

Постави коментар

Претражи овај блог

Популарни постови