Translate

петак, 20. новембар 2015.

КОПРИВА - ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ


Коприва је лековита биљка која помаже код многих болести, а посебно се препоручује особама с бубрежним болестима и помаже код малокрвости.
Како направити домаћи сируп од коприве?

Коприву или жару треба да берете на местима где нема неких отрова и издувних гасова. Пο могућству υ природи на већим удаљеностима од улица наравно са рукавицама.


За три литра сока (отприлике) потребно нам је:

– 30-40 врхова младе жаре
– 3л хладне воде
– 5-6 агрума рο вашем избору (може и комбинација лимун, грејпфрут, поморанџа)
– 1кг шећера кοјі додајемо када сок одстоји.


Припрема:
Уберите οкο 30-40 врхова младе коприве (под врхом се подразумева врх биљке і 3-4 листа испод). Коприву затим оперемо, оперемо і агруме, избор је на вама (поморанџа, лимун, грејпфрут). У воду ставите коприву і нарезане агруме. Поклопите посуду і оставите ԁа одстоји 24 сата. Сутрадан рукама добро изгњечите састојке па процедите, додајте шећер. Сируп треба повремено мешати ԁοк се шећер не отопи, отприлике 24х је потребно ԁа се шећер отопи, таԁа сипати у чисте і суве флаше, чувати на хладном и тамном месту.


Зашто баш коприва?

1. За здраве зубе и кости, за минерализацију у доба раста, трудницама и дојиљама – свима је неопходно присуство калцијума у свакодневној исхрани.
2. Богатство магнезијумом спречава тегобе церебралне, васкуларне, стенокардичне, мускуларно-тетаничне и висцералне природе.
3. Да спречи појаву аденома простате и помогне терапији акутног простатитиса са поленом се комбинује коприва јер обезбеђује потребне количине цинка чији недостатак доводи до поремећаја.
4. Присуство мангана ублажава старачку сенилост и отклања заборавност.
5. Довољна количина витамина це у свакодневној исхрани спречава појаву крварења а његов значај за организам и свакодневно присуство у храни разлог је да га популарно називају „фактор дуговечности“.
6. Стварање хемоглобина помажу гвожђе, бакар, и витамин це, а манган помаже активирање гвожђа из депоа, те је њена свакодневна употреба права превентива анемије.


Чорба од младе коприве
Састојци: 1 л млека, 1 кг младих коприва, 200 г киселе павлаке, 100 мл уља, 50 г путера, 100 г брашна, 2 чена белог лука, со и бибер.
Припрема: Младе коприве очистити, опрати под млазом хладне воде, оцедити и исецкати. На уљу и путеру упржити брашно, док не порумени, додато исецкан бели лук и кратко пропржити. Потом додати коприве, прелити млеком, додати и мало воде, зачинити по укусу и кувати 10-ак минута. У готову чорбу умешати киселу павлаку. Чорбу послужити топлу.


Чај од коприве
На једну чашу воде се стави једна врхом пуна чајна кашичица коприве (лишћа и стабљика). Врелу воду прелијте преко коприве, поклопите и оставите на 5 минута. Процедите и попијте малим гутљајима.


Тинктура од коприве
У пролеће или јесен ископајте корење коприве, очистите га уз помоћ четке (немојте прати), ситно нарежите и ставите у стаклену флашу. Прелите са осамдесет постотним медицинским алкохолом. Оставите флашу на топлом месту 14 дана и повремено је протресите. Процедите кроз филтер за кафу, ставите у флаше и чувајте на хладном, тамном месту.


Купка од коприве
Ставите једну чашу коприве у велики лонац и прелијте са врелом водом. Поклопите и оставите на 10-15 минута, а затим процедите и улијте у каду са топлом водом. Вода у кади треба бити угодно топла, али никако не преврућа. Проведите у кади 20 минута. Након купке немојте се туширати – само се лагано обришите. Будите на топлом још бар сат времена.


Купка за ноге
Узмите једну пуну шаку корена коприве и две пуне шаке лишћа и стабљика коприве и потопите преко ноћи у 5 литара хладне воде. Следећи дан то прокувајте и пустите да се охлади. Овај раствор можете користити 2 пута као купку за ноге.

Нема коментара:

Постави коментар

Претражи овај блог

Популарни постови