Водени цветови или ефемероптере су веома стара група крилатих инсеката. Данас, овај ред је представљен са око 30 000 врста које насељавају сва слатководна водена станишта, иако су малобројне врсте које насељавају високе планине или поларне пределе. Водени цветови су крилати инсекти који имају изузетно кратак стадијум одраслих јединки, док ларве дуже живе, и тај део живота проводе у води.
Одрасле јединке водених цветова живе уз обале река или језера, и то од неколико сати до пар дана. За то време се окупљају у ројеве, паре и полажу јаја у воду, после чега угину. Јаја падају на дно и из њих се излеже ларва која временом расте.
Живот ларви траје од неколико недеља до више од 2 године. Ларве (нимфе, најаде) живе у воденим екосистемима (бистрим брзим потоцима, речним изворима, али и споријим и већим рекама, док неколико врста живи у језерима). Већина врста су хербивори, хране се алгама. Поједине врсте се хране и бескичмењацима.
У риболову има широку примену јер је права посластица за сома, као и све врсте грабљивица било док је још ларва или одрасли инсект. ''Сомоловци'' мешају одрасле инсекте са разним адитивима и тако праве квалитетне мамце за сома који даје јако добре резултате. Иначе, лепица су тешко доступне и о лову на њих многи и ништа незнају а већина своје умеће и крије. Лепице се лове негде пред крај августа и обично се роје 2 до 3 дана месечно. Риболовци обично знају места где се роје те у тачно одређено време, лепицу лове на рекло би се једноставан начин. Најчешће се роје близу мостова јер ту има светла увек. За лов лепице је потребно бело платно и јака светлост уперена у платно које се рашири. Велики број водених цветова се тад окупи на ту подлогу са које се сакупе, а касније мешају са храном, брашном, адитивима или се чак и замрзавају. Важно је напоменути да у риболову на сома најбољи учинак даје на температурама до 12 степени.
Пошто је риболовци обично купују у замрзнутом стању (за велике паре) пре риболова је потребно одкинути парче одговарајуће величине која нам је потребно за риболов. Сачека се пар минута да се одледи и меша се са финим брашном ( најчешће тип 500) док смеша не постане тестаста. Таква куглица се качи на удицу, али је потребно одмах и јако контрирати при сваком трзају рибе јер лако спада а и на менију је многих врста рибе. Препоручује се лов лепицом када је друга врста рибе, осим сома, мање активна, уз стиропорну куглицу која ће трокуку одлепити са дна (ноћ). Препоручује се мењање места, низводно, куда мирис иде на сваких 30 – ак минута, а неки чак стављају и најлон (женску) чарапу преко мамца како би дуже трајао.
Извор wикипедиа и искуства риболоваца
Нема коментара:
Постави коментар